W październiku pojawiła się informacja o potencjalnej zmianie przepisów w liczbie zawodników w składach siatkarskich na Igrzyskach Olimpijskich

Siatkówka – właśnie ta dyscyplina wymieniana jest przez kibiców jako najchętniej oglądany sport na igrzyskach olimpijskich. Trudno się dziwić. Siatkówka na Igrzyskach Olimpijskich od zawsze wzbudza wielkie emocje. Dodatkowo siatkarska reprezentacja Polski od lat jest w światowej czołówce drużyn. Potwierdzeniem tego jest pozycja lidera rankingu FIVB. Przodownictwo w nim biało-czerwoni objęli 12 czerwca 2022. Od tego czasu Polacy ani myślą opuszczać fotel lidera tego prestiżowego zestawienia. Wprost przeciwnie, z każdym kolejnym turniejem, tylko umacniają swoją pozycję.

To dobry znak, tym bardziej że przed wszystkimi sportowcami, w tym siatkarską reprezentacją Polski Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Wystąpią w nich, po raz pierwszy od 16 lat, zarówno siatkarskie reprezentacje Polski kobiet jak i mężczyzn. Zanim jednak dojdzie do walki o olimpijskie medale, w październiku tego roku, pojawiła się zaskakująca informacja wpływająca pośrednio na zasady gry w siatkarskim turnieju olimpijskim. Korekta w przepisach miałaby dotyczyć zwiększenia liczby zawodników w składach siatkarskich na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

MKOI nie wprowadzi zmian co do liczby zawodników

Jest mało prawdopodobne, aby taka informacja mogła umknąć uwadze. Niemniej jednak mogło się tak zdarzyć. Dlatego przypominamy. W przyszłym roku w Paryżu od 26 lipca do 11 sierpnia odbywać będą się Igrzyska Olimpijskie. Przygotowania do Igrzysk Olimpijskich trwają od dłuższego czasu. W siatkarskim turnieju olimpijskim wezmą udział najlepsze reprezentacje. Nie zabraknie w nim także reprezentacji Polski. Spokój w przygotowaniach siatkarskich reprezentacji do Igrzysk Olimpijskich, zmąciła informacja z MKOL. Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozważał wprowadzenie istotnej zmiany regulaminowej. Miała ona dotyczyć zwiększenia liczby zawodników w składach reprezentacji na turniej olimpijski. W drużynie zgodnie z pomysłem MKOL miałoby się znaleźć nie jak do tej pory 12 siatkarzy, tylko 14. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać właśnie od Igrzysk w Paryżu. Po licznych konsultacjach i zasięgnięciu opinii stron, których zmiana miałaby dotyczyć, odstąpiono (przynajmniej na razie) od wprowadzenia tego pomysłu. Rozwiązanie najprawdopodobniej zostanie wprowadzone po IO w Paryżu.


Czytaj także:


Przepisy dotyczące liczby zawodników w innych wielkich turniejach siatkarskich

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu nie byłyby pierwszą wielką imprezą, na której zmiany proponowane przez MKOI miałyby obowiązywać. Tego typu zasady gry w piłkę siatkową zaczęto stosować jakiś czas temu między innymi w turniejach mistrzostw świata, Europy czy Ligi Narodów.

Kontrowersje dotyczące decyzji MKOI

Pomysł wysuwany przez MKOL na nieco ponad 7 miesięcy przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu wzbudził w świecie siatkówki liczne kontrowersje. Chodzi nie tyle o chęć wprowadzenia samej zmiany, ile o sam czas jej wprowadzenia. Zmiany te zostały jednak odłożone w czasie. Tak więc siatkarze reprezentacji Polski mogą w spokoju przygotowywać się do najważniejszej sportowej imprezy czterolecia!.