2012, 2016, 2020, 2024 – fani sportu pewnie już wiedzą co łączy ze sobą te liczby. Dla niewtajemniczonych krótkie wyjaśnienie. Wspomniane lata to daty, kiedy w jednym roku odbywały się zarówno piłkarskie Mistrzostwa Europy, jak i Letnie Igrzyska Olimpijskie. Rok 2024 także przyniesie kumulacje wielkich sportowych emocji. Najpierw, od połowy czerwca do połowy lipca emocjonować będziemy się piłkarskimi ME w Niemczech. Dokładnie dwa tygodnie później kibiców na całym świecie ogarnie gorączka Igrzysk olimpijskich w Paryżu. W Paryżu, dla którego będą to Igrzyska wyjątkowe. Wszystko dlatego, że odbędą się one w setną rocznicę ostatnich Igrzysk Olimpijskich organizowanych w tym mieście w 1924 roku. W przeszłości w Paryżu Igrzyska Olimpijskie organizowane były dwukrotnie kolejno w 1900 i 1924 roku.

Polacy z kwalifikacjami na IO w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie to wyjątkowy czas w życiu każdego sportowca. Zawodnicy w cyklu przedolimpijskim trenują w pocie czoła, niejednokrotnie kosztem życia osobistego, tylko po to, aby uzyskać kwalifikację olimpijską i móc dostąpić zaszczytu reprezentowania kraju na Igrzyskach Olimpijskich. Dla zawodników nie ma nic cenniejszego niż medal przywieziony z Igrzysk Olimpijskich. Kolejna okazja ku temu nadarzy się na przełomie lipca i sierpnia 2024 roku, kiedy w Paryżu odbywać będą się Igrzyska Olimpijskie. Warto w tym miejscu sprawdzić, którzy biało-czerwoni są już pewni awansu na najważniejszą sportową imprezę czterolecia.

Pewne miejsce na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, jeśli chodzi o gry zespołowe, mają polscy siatkarze i siatkarki. Podopieczni Nikoli Grbicia miejsce na IO i możliwość walki o to, co najcenniejsze w sporcie – czyli medale, wywalczyli sobie podczas kwalifikacji olimpijskich w Chinach. Biało-czerwoni awans przypieczętowali, wygrywając z Chinami. Zresztą polscy siatkarze mają za sobą wyjątkowo udany 2023 rok. Zwycięstwo w Lidze Narodów, tytuł mistrzów Europy, kwalifikacja olimpijska wywalczona w cuglach. To tylko pokazuje, że polscy siatkarze do Paryża pojadą w jednym celu – przywiezienia z Igrzysk olimpijskiego złota. Tegoroczne turnieje siatkarskie pokazały, że walka o miejsce na siatkarskim podium podczas Igrzysk zapowiada się pasjonująco. Oprócz siatkarzy pewne miejsce podczas Igrzysk w Paryżu mają także reprezentanci startujący w następujących dyscyplinach:

 • jeździectwo,
 • kajakarstwo,
 • kajakarstwo slalomowe,
 • kolarstwo szosowe,
 • lekkoatletyka,
 • pięciobój nowoczesny,
 • pływanie,
 • siatkówka mężczyzn/kobiet,
 • strzelectwo,
 • wioślarstwo,
 • wspinaczka sportowa,
 • zapasy,
 • żeglarstwo.

Igrzyska Olimpijskie 2024. Polskie nadzieje medalowe w Paryżu

Na niespełna rok przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, warto przyjrzeć się temu, jak wyglądają polskie nadzieje medalowe na kolejnej tego typu imprezie. Bowiem każda poprzednia edycja, wzbudzała w kibicach entuzjazm i wielkie nadzieje, na jak największą liczbę medali. Tak było podczas IO w Moskwie, Tokio, Montrealu czy Atlancie. Pierwszy złoty medal IO dla Polski, wywalczyła w 1928 roku dyskobolka Halina Konopacka. Jeśli chodzi o IO rozgrywane wyłącznie w Paryżu, to Polacy wywalczyli na nich w sumie dwa medale. Co ciekawe pierwszy medal dla naszego kraju (srebrny) podczas IO w Paryżu w 1924 roku, wywalczyła czwórka kolarzy torowych w wyścigu torowym na dystansie 4 kilometrów. Za niespełna rok, w stulecie pierwszego występu Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich, liczymy na znacznie więcej krążków. Dotychczasowy dorobek Polski na Letnich IO to w sumie 298 medali, w tym 72 złote, 89 srebrnych i 137 brązowych. Na IO w Tokio 2020 zdobyliśmy w sumie 14 medali. Teraz grupa potencjalnych medalistów jest znacznie większa. O kim mowa?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności mamy tutaj na myśli siatkarzy. Ekipa Nikoli Grbicia za sobą rewelacyjny 2023 rok. Podczas tego roku grupa dowodzona przez serbskiego szkoleniowca zdobyła wszystko, co było do zdobycia – złoto Ligi Narodów, tytuł mistrzów Europy i kwalifikację olimpijską do Tokio. Siatkarze nie powiedzieli ostatniego słowa i pojadą do stolicy Francji w jasnym celu – zdobycia olimpijskiego złota. Takie same aspiracje zgłasza grupa polskich lekkoatletów z Wojciechem Nowickim, Pawłem Fajdkiem, Ewą Swobodą na czele. Zresztą pierwszy z nich będzie bronił złota wywalczonego w Tokio na ostatnich IO. Idąc dalej, należy stwierdzić, że grupa potencjalnych medalistów jest większa. Zalicza się do niej niesamowita Aleksandra Mirosław, siostry Kałuckie (wspinaczka sportowa), Iga Świątek, czy nieobliczalny Hubert Hurkacz.