Na przestrzeni lat Polska była gospodarzem wielu imprez sportowych. Piłkarskie Euro 2012 współorganizowane z Ukrainą, dwukrotne mistrzostwa świata siatkarzy w 2014 i 2022 roku to tylko niektóre z nich. Jednak takiej imprezy jak ta organizowana w tym roku nasz kraj jeszcze nie miał. Od 21 czerwca do 2 lipca w Krakowie, a dokładniej w Małopolsce odbywały się III Igrzyska Europejskie. Przez 12 dni 6857 sportowców rywalizowało nie tylko o medale, ale także niejednokrotnie kwalifikacje olimpijskie przed zbliżającymi się wielkimi krokami przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Dla naszego kraju zakończone niedawno III Igrzyska Europejskie to bogate doświadczenie zarówno organizacyjne, jak i sportowe. Biało-czerwoni zdobyli w sumie 50 medali(13 złotych, 19 srebrnych, 18 brązowych). Taki dorobek uplasował nasz kraj na wysokim, szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej Igrzysk Europejskich 2023. 

Podsumowanie III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Dokładnie po 11 latach od organizacji przez Polskę i Ukrainę piłkarskiego Euro 2012 nasz kraj ponownie był gospodarzem wielkiej sportowej imprezy. Tym razem po raz pierwszy w historii nad Wisłą, dokładniej w Krakowie i Małopolsce w dniach 21 czerwca – 2 lipca odbywały się III Igrzyska Europejskie. W ciągu 12 dni rywalizacji 6857 sportowców rywalizowało o medale i kwalifikacje olimpijskie w 29 dyscyplinach. Wśród nich między innymi: skoki narciarskie na igielicie, szermierka, judo, łucznictwo. Obok dobrze znanych dyscyplin nie zabrakło też zupełnych nowości, które już w przyszłym roku zadebiutują na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Mowa tutaj o tańcu sportowym – breakingu, czy wspinaczce sportowej. Warto dodać, że breaking, wspinaczka sportowa, czy padel – kolejna nowość w programie tegorocznych Igrzysk Europejskich poprzez swoją widowiskowość i unikatowość wzbudzały duże zainteresowanie wśród kibiców. 

Ile medali zdobyła Polska na Igrzyskach Europejskich?

Porównując dwie poprzednie edycje Igrzysk Europejskich z udziałem reprezentacji Polski widać zdecydowany progres również pod względem medalowym. Obrazują to liczby. 20 medali zdobytych w Baku w 2015 i 8 podczas IE w 2019 w Mińsku, to nic zestawiając to z 50 medalami zdobytymi w tym roku podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce. Polskimi medalistami Igrzysk Europejskich 2023 zostali między innymi: Dawid Kubacki, Natalia Kałucka, Ewa Swoboda, Pia Skrzyszowska, Wojciech Nowicki, Aleksandra Mirosław. To jednak tylko kilka nazwisk na długiej liście medalistów tej imprezy. 

Ceremonia uhonorowania polskich medalistów w PKO

5 lipca, trzy dni po ceremonii zakończenia III Igrzysk Europejskich, polscy sportowcy spotkali się w Centrum Olimpijskim będącym siedzibą Polskiego Komitetu Olimpijskiego na uroczystym przywitaniu medalistów Igrzysk Europejskich 2023. Wydarzenie to odbyło się w obecności prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Radosława Piesiewicza. Nie zabrakło gratulacji, podziękowań, ale także przedstawienia planów przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. 

Polska na szóstym miejscu w tabeli medalowej

Zarówno sportowcy, trenerzy, jak i kibice mogą być zadowoleni z postawy biało-czerwonych na zakończonych niedawno Igrzyskach Europejskich w naszym kraju. Polacy zdobyli w sumie 50 medali, co uplasowało nas na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej Igrzysk Europejskich. 

Zakończenie Igrzysk Europejskich – początek drogi do Paryża 2024

Igrzyska Europejskie 2023 w Polsce były bardzo cennym i ważnym wydarzeniem w historii naszego kraju. Jest to jednak dopiero wstęp do najważniejszej sportowej imprezy czterolecia. Do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu pozostało 379 dni. Patrząc na determinację, wolę walki, głód sukcesów Polaków podczas Igrzysk Europejskich 2023 możemy być pewni, że podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nieraz będziemy mieli okazję odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego!.