Aleksandra Mirosław polska mistrzyni olimpijska we wspinaczce na czas

Już za rok odbędą się Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. W stolicy Francji po raz pierwszy jako medalowa konkurencja zadebiutuje wspinaczka sportowa na czas. To niezwykle ważna informacja z punktu widzenia polskich kibiców, ponieważ jedną z najlepszych zawodniczek w historii tej konkurencji jest Aleksandra Mirosław, czyli aktualna rekordzistka świata. Jak będą wyglądały jej przygotowania do IO 2024 i z jakimi wyzwaniami będzie musiała się mierzyć?

Kiedy odbędą się igrzyska olimpijskie?

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się w terminie 26 lipca – 11 sierpnia 2024 roku. Łącznie uczestnicy z całego świata będą rywalizować o medale w 38 dyscyplinach sportowych. W wielu z nich szanse na miejsca na podium mają biało-czerwoni, a wybranych będą nawet głównymi faworytami do złota. Tak będzie m.in. we wspinaczce sportowej na czas, która po raz pierwszy zostanie rozegrana na igrzyskach jako osobna konkurencja medalowa. Wcześniej wchodziła ona w skład wspinaczki łączonej.

Przygotowania Aleksandry Mirosław do igrzysk

Tak naprawdę przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w wykonaniu Aleksandry Mirosław rozpoczęły się już wiele lat temu. Każdy kolejny trening ma przybliżyć ją do upragnionego celu, jakim byłoby zdobycie historycznego złotego medalu olimpijskiego we wspinaczce sportowej na czas. Polka jako rekordzistka świata, a także dwukrotna mistrzyni świata i dwukrotna mistrzyni Europy będzie jedną z głównych faworytek. Oczywiście w czasie jej przygotowań nie zabraknie wyzwań. Na co dzień Aleksandra Mirosław trenuje pod okiem Mateusza Mirosława, czyli swojego męża. Największym wyzwaniem tego duetu będzie przygotowanie optymalnej formy fizycznej, a także mentalnej na kluczowy start w czteroleciu.

Najbliższe miesiące będą w stu procentach podporządkowane temu, aby w momencie rozgrywania wspinaczki na czas w Paryżu Aleksandra Mirosław znajdowała się w życiowej dyspozycji. W związku z tym wszystkie starty w tym czasie powinny być tak rozplanowane, aby przy jednoczesnym dbaniu o formę, zminimalizować ryzyko ewentualnych kontuzji. Te mogłyby zaburzyć plan przygotowań. Kolejnym wyzwaniem jest to, że Polka na szczycie znajduje się od lat. Zdecydowanie trudniej jest się tam utrzymać, niż wygrać po raz pierwszy, a wszystkie rywalki w stawce będą chciały zdetronizować Olę Mirosław i sięgnąć po złoto olimpijskie. Wierzymy jednak, że Polka sobie z tym poradzi.

Celem złoto olimpijskie

Aleksandra Mirosław nie ukrywa, że jej celem na IO 2024 w Paryżu jest złoto olimpijskie. Realizacja tego celu zdefiniuje to, czy przyszły rok będzie najlepszym, czy jednak najgorszym w jej karierze. Sama zresztą tego nie ukrywa i jest świadoma tego, że może to być dla niej życiowa szansa. W wywiadzie z dziennikarzem portalu Gotowi Na Sport to potwierdza:

”Rok, w którym kończę trzydzieste urodziny to będzie mój najlepszy albo najgorszy w życiu… Wiem, co chcę osiągnąć w Paryżu i po co tam pojadę, ale żeby to osiągnąć, to muszę się najpierw zakwalifikować do Igrzysk Olimpijskich i to jest mój cel na 2023 rok”

Pozostaje więc trzymać kciuki, za udane przygotowania i walkę Oli Mirosław o złoto olimpijskie w Paryżu. Byłoby to piękne zwieńczenie jej dotychczasowej kariery sportowej.