Na początku września zakończyły się Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020, w których znakomicie spisali się polscy sportowcy. Łącznie Biało-Czerwoni zdobyli na nich aż 25 medali, w tym 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych. Dzięki temu zajęliśmy wysokie, 17 miejsce w klasyfikacji medalowej. Zapraszamy na krótkie podsumowanie występów polskich sportowych na Paraolimpiadzie w Tokio 2020 oraz przedstawienie naszych medalistów.
Aż 5 złotych medali polskiej lekkoatletyki
Znakomicie spisali się polscy lekkoatleci, którzy z Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 przywieźli aż 11 medali, w tym 5 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe. Złotymi medalistami zostali Renata Śliwińska w pchnięciu kulą (klasa F40), Barbara Bieganowska-Zając w biegu na 1500 metrów (klasa T20), Karolina Kucharczyk w skoku w dal (klasa T20), Piotr Kosewicz w rzucie dyskiem (klasa F52) oraz Róża Kozakiewicz w rzucie maczugą (w kasie F32). Dla Renaty Śliwińskiej, Piotra Kosewicza i Róży Kozakowskiej były to to pierwsze medale olimpijskie w historii i od razu złote. Ta ostatnia dołożyła również srebro podczas tegorocznych Igrzysk.
Prawdziwą multimedalistką Paraolimpiad jest Barbara Bieganowska-Zając, która w dorobku ma już 4 złote i 1 srebrny medal, które zdobywała na przestrzeni 21 lat! Tak, to nie pomyłka, ponieważ ta sportsmenka swoje pierwsze złoto zdobyła w biegu na 800 metrów w trakcie Igrzysk w Sydney 2000. Kolejne złote krążki dołożyła w biegach na 1500 metrów podczas trzech ostatnich letnich Igrzysk Paraolimpijskich. W dorobku ma również brąz w biegu na 400 metrów z 2016 roku. Karolina Kucharczyk w Tokio zdobyła swoje drugie złoto olimpijskie, po wcześniejszym sukcesie w Londynie w 2012 roku. W dorobku ma również srebrny medal z Rio de Janeiro, dzięki czemu stawała na podium trzech ostatnich edycji Igrzysk Paraolimpijskich.
Pozostałe medale w lekkoatletyce
Tak jak wspomnieliśmy, polscy sportowcy zdobyli jeszcze 6 medali w zawodach lekkoatletycznych na Igrzyskach Paraolimpijskich Tokio 2020. Były to medale Róży Kozakowskiej (klasa F32) i Lucyny Kornobys (klasa F34) w pchnięciu kulą, a także Michała Derusa w biegu na 100 metrów (klasa T47). Lucyna Kornobys to multimedalistka Mistrzostw Świata i Europy, a dzięki srebrnemu medali w Tokio, wyrównała swój największy sukces w karierze i obroniła wicemistrzostwo paraolimpijskie z Rio de Janeiro 2016. Z podobnego sukcesu może cieszyć się również sprinter Michał Derus, któremu również w Japonii udało się obronić srebrny medal sprzed 5 lata i poprzednich letnich Igrzysk Paraolimpijskich.
Brązowe medale w rywalizacji lekkoatletów zdobyli Alicja Jeronim w biegu na 200 metrów (klasa T47), Lech Stoltman w pchnięciu kulą (klasa F55) oraz Maciej Lepiato w skoku wzwyż (klasa T44). Dla Alicji Jeronim to już 8 medal olimpijski w karierze, choć wciąż w jej dorobku brakuje upragnionego złota. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich rywalizowała już w dwóch klasach na dystansach 100, 200 i 400 metrów. Srebrne medale zdobyła podczas startów na 200 metrów w Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016) oraz na 100 metrów w 2016 roku. Do tego dołożyła również brązowe medale na 400 metrów z Aten (2004) i Londynu, a także na 100 metrów z Pekinu. Brązowy medal Lecha Stoltmana jest wyrównaniem jego życiowego sukcesu z poprzednich Igrzysk w Rio de Janeiro. Dla Macieja Lepiato jest to z kolei już trzeci medal olimpijski. Wcześniej wywalczył dwa złote krążki w Londynie oraz Rio de Janeiro, gdzie okazywał się być poza zasięgiem swoich rywali.
Worek medali w tenisie stołowym
Można powiedzieć, że już tradycyjnie na Igrzyskach Paraolimpijskich znakomicie spisali się nasi tenisiści stołowi. Ostatecznie z Japonii wracają oni z 7 medalami, w tym dwoma złotymi, jednym srebrnym i czterema brązowymi. Wśród faworytów do medali wymieniani byli przede wszystkim Natalia Partyka, czyli dominatorka poprzednich kilku edycji Igrzysk oraz Karolina Pęk i Patryk Chojnowski. Pierwsza z nich niespodziewanie odpadła w półfinale turnieju pojedynczego, w którym ostatecznie zdobyła brązowym medal. Jak poszło pozostałym?
Swój drugi złoty medal paraolimpijski w karierze zdobył Patryk Chojnowski w grze pojedynczej (klasa 10). Wcześniej w dorobku miał już złoto z Igrzysk w Londynie 2020 oraz srebro z Rio de Janeiro 2016 w grze pojedynczej oraz srebro i brąz z Londynu i Rio w drużynie. Drugi złoty medal na tych Igrzyskach był autorstwa kobiecej drużyny w składzie Natalia Partyka i Karolina Pęk (klasa 9-10), dzięki czemu obroniły tytuł z Rio de Janeiro. Wspomniana już wcześniej Natalia Partyka, ma już w dorobku łącznie 6 złotych medali olimpijskich, dwa srebrne oraz dwa brązowe. Połowa z nich zdobyta została w rywalizacji drużynowej. Dla Karoliny Pęk był to drugi złoty medal olimpijski w drużynie. Na tych Igrzyskach sięgnęła również po brązowy medal w grze pojedynczej (klasa 9), dzięki czemu ma w dorobku także trzy brązowe medale (jeden w grze drużynowej).
Jedyny srebrny medal w tenisie stołowym na Igrzyskach Paraolimpijskich Tokio 2020 jest autorstwa Rafałą Czupera, który startował w grze pojedynczej (klasa 2). Dla Polaka to wyrównanie jego historycznego wyniku z poprzednich zawodów olimpijskich z 2016 roku. Do tego krążka dołożył również brąz w drużynie. Z brązowymi medalami z Tokio wróciły wspomniane Karolina Pęk i Natalia Partyka, a także Maksym Chudzicki w grze indywidualnej (klasa 7), a także Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper w drużynie (klasa 1-2). Dla 22-letniego Maksyma Chudzickiego to dotychczas największy sukces w karierze. Dla występującego w drużynie Tomasza Jakimczuka, medal zdobyty w Japonii jest również największym sportowym sukcesem i ukoronowaniem jego kilkunastoletniej kariery. Polski tenis stołowy na Igrzyskach Paraolimpijskich trzyma się bardzo dobrze, czego dowody mieliśmy na niedawno zakończonej imprezie.
Kolejne sukcesy polskich sportowców i medale Igrzysk
Srebrne medale na Paraolimpiadzie w Tokio zdobyli również Szymon Sowiński w strzelaniu z pistoletu na dystansie 25 metrów (klasa SH) oraz Adrian Castro, który znakomicie spisywał się w indywidualnej rywalizacji szablistów. Dla Szymona Sowińskiego to dotychczas największy sukces w sportowej karierze, choć w dorobku ma on również brązowe medale w drużynie na Mistrzostwach Świata. Podczas ostatnich Igrzysk zajął on 4 miejsce, które w tym roku poprawił. Dla szablisty Adriana Castro srebrny medal z Tokio to również poprawienie jego największego sukcesu sportowego w karierze. Podczas rozgrywanych 5 lat temu Igrzysk w Brazylii zdobył on brązowy medal w tej samej kategorii. Dzięki temu, w jego dorobku znajdują się już dwa krążki olimpijskie.
Brązowe medale dla polskiej kadry paraolimpijskiej w Tokio 2020 zdobyli również Oliwia Jabłońska w wyścigu pływackim na 400 metrów stylem dowolnym (klasa 10), Renata Kałuża w jeździe indywidualnej na czas na handbike’u (klasa H3), Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem w wyścigu na 4000 metrów w kolarstwie torowym, a także Marzena Zięba (kat. +86 kg) i Justyna Kozdryk (kat. 45 kg) w wyciskaniu leżąc. Dla Oliwii Jabłońskiej to trzeci medal olimpijski w dorobku i jednocześnie pierwszy złoty. Wcześniej startowała w rywalizacji na 100 metrów stylem motylkowym, gdzie wywalczyła srebro w Londynie i brąz w Rio de Janeiro. Swoje drugie krążki paraolimpijskie zdobyły Marzena Zięba oraz Justyna Kozdryk. Pierwsza z nich wywalczyła wcześniej srebro w Rio de Janeiro, a druga z nich srebro 13 lat temu w Pekinie. Dla Renaty Kałuży był to pierwszy medal olimpijski.
Dużo kontrowersji wywołało zdobycie medalu przez Marcina Polaka z Michałem Ładoszem, którzy są posądzani o stosowanie dopingu, a sprawa wciąż jest w toku i jest bardzo dynamiczna. Wierzymy w niewinność naszych reprezentantów i zachowanie przez nich medalu z Tokio 2020.
Klasyfikacja medalowa Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020
Polska reprezentacja zajęła 17 miejsce w klasyfikacji medalowej Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 z dorobkiem 25 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej zostały Chiny, których sportowcy zdobyli łącznie 207 medali, z czego aż 96 złotych. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej przypadło sportowcom z Wielkiej Brytanii (124 medale, 41 złotych), a trzecie Amerykanom (104 medale, 37 złotych), którzy rzutem na taśmę wyprzedzili Rosyjski Komitet Olimpijski (118 medali, 36 złotych).
Polscy medaliści Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020
Poniżej przedstawiamy listę wszystkich polskich medalistów Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 z podziałem na dyscypliny sportowe.
Złote medale:
- Barbara Bieganowska-Zając (lekkoatletyka, 1500 metrów, klasa T20)
- Karolina Kucharczyk (lekkoatletyka, skok w dal, T20)
- Renata Śliwińska (lekkoatletyka, pchnięcie kulą, F40)
- Róża Kozakowska (lekkoatletyka, rzut maczugą, F32)
- Natalia Partyka i Karolina Pęk (tenis stołowy, drużyna, 9-10)
- Piotr Kosewicz (lekkoatletyka, rzut dyskiem, F52)
- Patryk Chojnowski (tenis stołowy, 10)
Srebrne medale:
- Lucyna Kornobys (lekkoatletyka, pchnięcie kulą, F34)
- Róża Kozakowska (lekkoatletyka, pchnięcie kulą, F32)
- Michał Derus (lekkoatletyka, 100 metrów, T47)
- Szymon Sowiński (strzelanie z pistoletu na dystansie 25 metrów, SH1)
- Adrian Castro (szabla)
- Rafał Czuper (tenis stołowy, 2)
Brązowe medale:
- Alicja Jeronim (lekkoatletyka, 200 metrów, T47)
- Karolina Pęk (tenis stołowy, 9)
- Natalia Partyka (tenis stołowy, 10)
- Oliwia Jabłońska (pływanie, 400 metrów stylem dowolnym, 10)
- Renata Kałuża (jazda indywidualna na czas na handbike’u, H3)
- Justyna Kozdryk (wyciskanie leżąc, kat. 45 kg)
- Marzena Zięba (wyciskanie leżąc, kat. +86 kg)
- Maciej Lepiato (lekkoatletyka, skok wzwyż, T44)
- Lech Stoltman (lekkoatletyka, pchnięcie kulą, F55)
- Maksym Chudzicki (tenis stołowy, 7)
- Tomasz Jakimczyk i Rafał Czuper (tenis stołowy, drużyna, 1-2)
- Marcin Polak i pilot Michał Ładosz (kolarstwo torowe, 4000 metrów)*
* Marcin Polak i Michał Ładosz mieli pozytywne wyniki testów antydopingowych w 1 próbce. Wciąż czekamy na wyniki drugiej próbki i ostateczna decyzję Komitetu Olimpijskiego.