Igrzyska Olimpijskie – wydarzenie, na które czeka cały świat sportu. Rzesze fanów na trybunach sportowych aren, miliony widzów przed telewizorami. Wszystko po to, aby być świadkiem spektakularnych zwycięstw, pobijania rozmaitych rekordów. Igrzyska Olimpijskie to także narodziny wielkich talentów w danej dyscyplinie. Tak jak np. osoba Norberta Kobielskiego. Kim jest 27-letni inowrocławianin, który w ostatnim czasie przebojem wdarł się w świat skoku wzwyż? O tym w dalszej części artykułu.

Deklaracja Norberta Kobielskiego

Wszystko zaczęło się w 2014 roku. Wtedy fani lekkiej atletyki, a konkretnie skoku wzwyż, usłyszeli to nazwisko po raz pierwszy. Norbert Kobielski, bo o nim mowa, wystartował w eliminacjach do Igrzysk Olimpijskich młodzieży w Baku. Zarówno te zawody, jak i następne w 2015 roku w szwedzkiej Eskilstunie w ramach ME Juniorów zakończyły się dla niego niepowodzeniem. Zebrał jednak bardzo cenne doświadczenie, które miało zaprocentować w kolejnych latach. Norbert Kobielski, na co dzień zawodnik klubu lekkoatletycznego MKS Inowrocław wytrwale trenował i czekał na swój moment. Cierpliwość i ciężka praca zostały wynagrodzone w 2017, 2018 i 2019 roku. Wtedy sięgnął po swoje pierwsze medale w karierze. Były to krążki wywalczone podczas MP Seniorów w Białymstoku, Lublinie i Radomiu. Zawody pokazały nie tylko niesamowity charakter, wolę walki, ale przede wszystkim wielki potencjał drzemiący w osobie Norberta Kobielskiego.

Jak się okazało w 2017, 2018 i 2019 roku Kobielski pokazał tylko cząstkę tego, na co naprawdę go stać. Właśnie w 2019 roku zadziwił świat kiedy w szwedzkim Gavle wyskakał sobie brązowy medal ME do lat 23. Miejsce na najniższym podium dała zaliczona próba skoku na wysokość 2,23.

Rok później poszedł dalej i podczas Superligi drużynowych mistrzostw Europy w Chorzowie przesunął granice swoich możliwości o kolejny centymetr. Wynik 2,24 dał mu złoty medal na tamtej imprezie.

Norbert Kobielski dopiero się rozkręcał. Co prawda wysokość 2.24, która dała złoty medal w Chorzowie wystarczyła na 9. miejsce podczas Halowych MŚ Belgradzie w 2022. Jednak w tym samym roku Kobielski ponownie dał o sobie znać. Tym razem kończąc Halowe mistrzostwa Europy w Stambule na 5. miejscu z wynikiem 2,26.

To jednak nie koniec. W 2023 roku o Norbercie Kobielskim ponownie zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą jego rekordu życiowego 2,33 osiągniętego 16 września 2023 roku podczas zawodów w Eugene. Jest to przy okazji 6. wynik w historii polskiej lekkoatletyki.

Takie wyniki sprawiają, że Norbert Kobielski coraz śmielej mówi o tym, że na IO w Paryżu chce zdobyć medal olimpijski. – Jestem przekonany, że wtedy skoczę nowy rekord Polski i że taki wynik będzie dawał medal. Myślę, że nawet złoty medal. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, a moc mam wielką i mam też spokój, że tym razem wszystko zagra technicznie – mówi Norbert Kobielski w jednym z ostatnich wywiadów.

Rekord skoku wzwyż

Aktualny rekord Polski w skoku wzwyż, o którym wspomina Kobielski wynosi 2,38. Ustanowił go Artur Partyka podczas IO w Atlancie w 1996 roku. Natomiast aktualny rekord świata w skoku wzwyż wynosi 2,45 m i należy do Javiera Sotomayora. Kubańczyk ustanowił go podczas IO w Barcelonie w 1992 roku.

Polscy skoczkowie wzwyż na Igrzyskach Olimpijskich

Polscy medaliści olimpijscy w skoku wzwyż.

Mężczyźni:

  • 1976 – IO w Montrealu – Jacek Wszoła – złoto (2,25)
  • 1980 – IO w Moskwie – Jacek Wszoła – srebro (2,31)
  • 1992 – IO w Barcelonie – Artur Partyka – brąz (2,34)
  • 1996 – IO w Atlancie – Artur Partyka – srebro (2,37)

Kobiety:

  • 1960 – IO w Rzymie – Jarosława Jóźwiakowska – srebro (1,71)
  • 1980 – IO w Moskwie – Urszula Kielan – srebro (1,94)

Kto był na podium w skoku wzwyż podczas Igrzysk w 2020

Podczas ostatnich IO w Tokio w 2020 roku pierwsze miejsce ex aequo zajęli Włoch Gianmarco Tambieri i Katarczyk Mutazz Isa Barszim. Brązowy medal trafił do Białorusina Maksima Niedasiekaua.