Zasady kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich – siatkówka

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu tuż-tuż. Do rozpoczęcia najważniejszej sportowej imprezy czterolecia pozostały 143 dni. Jak zwykle przy tego typu imprezach polscy kibice liczą nie tylko na dobre występy biało-czerwonych na olimpijskich arenach, ale także na pokaźny dorobek medalowy. Biorąc pod uwagę dyscypliny, w jakich wystartują polscy sportowcy szans ku temu będzie sporo. Chcąc nie chcąc największą uwagę, z racji sukcesów w okresie przedolimpijskim, skupiać będzie na sobie reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn. 16 dni sportowej rywalizacji, 12 reprezentacji i jeden cel – mistrzostwo olimpijskie. Tylko to liczy się dla ekip biorących udział w tym wyjątkowym turnieju.

Zasady kwalifikacji olimpijskich w siatkówce są klarowne. W turnieju olimpijskim oprócz gospodarzy imprezy – Francuzów wystąpi jeszcze jedenaście innych ekip. Aby znaleźć się w tym zacnym gronie, reprezentacje sklasyfikowane w rankingu FIVB w 2023 roku brały udział w turniejach kwalifikacyjnych. W sumie było sześć turniejów kwalifikacyjnych u kobiet i mężczyzn. Wzięły w nich udział w sumie 24 reprezentacje. Z każdego z nich bezpośredni awans na Igrzyska Olimpijskie wywalczyły po dwie najlepsze drużyny.


Czytaj także:


Kwalifikacje Polaków do Igrzysk Olimpijskich

Z perspektywy polskiego kibica będziemy mieć spotęgowaną dawkę emocji. W turnieju olimpijskim wystąpi zarówno reprezentacja Polski mężczyzn, jak i kobiet.

Mężczyźni o olimpijską przepustkę rywalizowali w dalekiej Azji, konkretnie w Chinach. Zaprezentowali się, jak na lidera rankingu FIVB przystało – fenomenalnie. Przez kwalifikacje olimpijskie przeszli jak burza, nie pozostawiając rywalom żadnych złudzeń.

Nieco wcześniej o olimpijską kwalifikacje walczyły także siatkarki. Zespół prowadzony przez Stefano Lavariniego do maksimum wykorzystał fakt, że impreza rozgrywana była w Polsce. Ogłuszający doping kibiców zgromadzonych w łódzkiej Atlas Arenie niósł nasze reprezentantki do kolejnych zwycięstw. Ostatecznie doprowadził do szczęśliwego końca kwalifikacji i tabliczki z napisem „Igrzyska Olimpijskie”. Radość tym większa, że polskie siatkarki zagrają w turnieju olimpijskim po 16 latach przerwy.

Zakwalifikowana zespoły na Igrzyska Olimpijskie

Na koniec zobaczmy, jak prezentują się pełne obsady turniejów olimpijskich w siatkówce mężczyzn i kobiet Paryż 2024.

Turniej mężczyzn

  • Francja (gospodarz), Polska, Kanada, Niemcy, Brazylia, USA, Japonia

Turniej kobiet

  • Francja (gospodarz), Polska, USA, Dominikana, Serbia, Turcja, Brazylia