Nie jest jeszcze znany pełny skład uczestników turnieju piłki nożnej mężczyzn, który zostanie rozegrany na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Do obsadzenia zostały dwa miejsca. Przedstawicielom Europy w tych turniejach ostatnio się nie wiodło.

Finały przełożonego Euro 2020. Eliminacje mundialu 2022 w Katarze. Europejskie puchary. Baraże o Euro. Liga Narodów. Do tego galopujące rozgrywki ligowe – tak, by ukończyć je w maju i dać sobie chwilę oddechu przed mistrzostwami Europy. Jakby mało było wrażeń w sezonie 2020/21, czeka nas jeszcze piłkarski turniej podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.

14 na Igrzyska Olimpijskie znana

Zgodnie z obowiązującymi od 1992 roku przepisami, mogą brać w nim udział zawodnicy do 23. roku życia, a także trzech takich, których limity wiekowe nie obowiązują. Jeśli powołane zostaną gwiazdy, będą miały prawo czuć się wyeksploatowane do granic możliwości, bo piłkarski kalendarz na najbliższe miesiące będzie napięty niczym guma w procy.
Pierwotnie turniej olimpijski miał odbyć się między 22 lipca a 8 sierpnia na siedmiu japońskich stadionach, w tym dwóch mieszczących się bezpośrednio w Tokio. W chwili odwołania igrzysk znanych było 14 z 16 uczestników. Prócz gospodarzy, Japonii, kwalifikację wywalczyli: Arabia Saudyjska i Korea Południowa (z Azji), Australia i Nowa Zelandia (z Australii i Oceanii), Republika Południowej Afryki, Wybrzeże Kości Słoniowej i Egipt (z Afryki), Argentyna i Brazylia (z Ameryki Południowej) oraz Francja, Niemcy, Rumunia i Hiszpania (z Europy).

Strefa Concacaf czeka na kwalifikacje IO

Jeszcze zanim zapadła decyzja o przełożeniu igrzysk, turniej kwalifikacyjny odwołała strefa Concacaf, czyli Ameryka Północna. Tam w turnieju eliminacyjnym powalczy 8 krajów podzielonych na dwie grupy, z których wyjdą po dwa zespoły i zagrają w ćwierćfinale. Przepustkę na igrzyska uzyskają zwycięzcy półfinałów. W grupach znaleźli się: Meksyk, USA, Kostaryka, Dominikana oraz Honduras, Kanada, Salwador, Haiti. Nowy termin tego turnieju nie jest jeszcze znany.

Brazylia nie schodzi z podium

Klasyczne turnieje kwalifikacyjne odbywają się nie tylko w Concacaf, ale też w Ameryce Południowej i Oceanii. W Azji grają Puchar, zaś w Europie i Afryce są to klasyczne mistrzostwa. Nie tak wiele zabrakło przecież… Polakom. „Młodzieżówka” Czesława Michniewicza sensacyjnie pokonała na Euro we Włoszech gospodarzy oraz Belgów, ale w decydującym spotkaniu została rozbita przez Hiszpanów i nie wyszła z tej piekielnie silnej grupy.
Europa nie wiedzie jednak prymu w piłkarskich rozgrywkach olimpijskich. Ostatnim triumfatorem ze Starego Kontynentu była Hiszpania w… 1992 roku, kiedy na IO w Barcelonie w niezapomnianym finale pokonała 3:2 Polaków. Potem cały dorobek Europy to 3 medale: Hiszpanów w Sydney (2000), Niemców w Atenach (2004) oraz Niemców w Rio de Janeiro (2016). Tytułu bronić będą Brazylijczycy, którzy od Aten nie schodzą z podium. Tam zdobyli srebro, w Pekinie (2008) brąz, zaś w Londynie – srebro. Nikt w ostatnich trzech dekadach nie wygrał igrzysk więcej niż raz. Prócz Brazylijczyków, ze złota cieszyli się Meksykanie (2012), Argentyna (2008), USA (2004), Kamerun (2000), Nigeria (1996), no i Hiszpania. Jak będzie w Tokio?