Jesteśmy świeżo po zakończeniu rozgrywek fazy grupowej turnieju siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Zgodnie z przewidywaniami do ćwierćfinałów awansowały reprezentacje Brazylii, Rosji, Polski i Francji, choć nie obyło się również bez niespodzianek. Po fazie grupowej z Igrzyskami pożegnali się między innymi siatkarze Iranu i USA, co można uznać za spore niespodzianki. Zapraszamy do krótkiego podsumowania fazy grupowej przed nadchodzącymi ćwierćfinałami.

Polska najlepsza w grupie A

Zgodnie z przewidywaniami, najlepszą drużyną fazy grupowej w grupie A zostali Polacy. Biało-czerwoni turniej zaczęli od sporej wpadki i porażki z Iranem, który w kolejnych meczach był słabiej dysponowany i ostatecznie odpadł z Igrzysk. Na szczęście zimny prysznic podziałał na podopiecznych Vitala Heynena bardzo motywująco i w kolejnych czterech meczach stracili oni tylko seta. Pozwoliło im to na zajęcie pierwszego miejsca w grupie i w ćwierćfinale zmierzą się z teoretycznie najsłabszym z możliwych przeciwników.

Polacy po porażce 2:3 z Iranem odnieśli cztery zwycięstwa za trzy punkty. Były to kolejno mecze z Włochami (3:0), Wenezuelą (3:1), Japonią (3:0) i Kanadą (3:0). Ten ostatni mecz przypieczętował zajęcie pierwszego miejsca w grupie przez biało-czerwonych. Najlepiej punktujacymi graczami polskiej reprezentacji w fazie grupowej byli Bartosz Kurek i Wilfredo Leon, choć pozostali gracze również zasługują na słowa uznania. Nasza reprezentacja rozpędza się z meczu na mecz i wierzymy w to, że awansuje do strefy medalowej. W fazie pucharowej do pełnej dyspozycji powinien powrócić Michał Kubiak, który w fazie grupowej leczył jeszcze uraz.

Włochy, Japonia i Kanada również z awansem z grupy A

Grono ćwierćfinalistów z grupy A uzupełniły reprezentacje siatkarzy z Włoch, Japonii oraz Kanady. Włosi musieli uznać wyższość Polaków, a pozostałe mecze wygrali. Obecność w fazie pucharowej Kanady może być niespodzianką, ponieważ pokonali oni w bezpośrednim starciu faworyzowany Iran. Dla Azjatów jest to porażka, zwłaszcza po rozpoczęciu turnieju od wygranej z Polakami. Ostatecznie Iran zajął piąte miejsce, o czym przesądziła ostatnia porażka 2:3 z Japonią. Ostatnie miejsce w grupie zajęła słaba Wenezuela, która zdobyła tylko jednego seta i to w meczu z Polakami. Japonia wygrała z Kanadą, Iranem i Wenezuelą, a Kanadyjczycy okazali się lepsi od dwóch ostatnich reprezentacji.

Nieoczekiwane rozstrzygnięcia w grupie B. Amerykanie za burtą

Do sporych niespodzianek doszło w grupie B rozgrywek siatkarzy podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Najlepsi w grupie okazali się reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, którzy w bezpośrednim boju nieoczekiwanie i dość gładko pokonali 3:0 Brazylijczyków. Faworyzowana Brazylia zajęła drugie miejsce w grupie. Największą sensacją fazy grupowej Igrzysk wydaje się być trzecie miejsce w grupie Argentyńczyków, którzy okazali się lepsi między innymi od Francuzów i Amerykanów. Ostatnie miejsce, które daje prawo gry w ćwierćfinale, zajęli Francuzi. Z turniejem na tym etapie pożegnali się reprezentanci Stanów Zjednoczonych po bolesnej porażce 0:3 w ostatniej kolejce z Argentyńczykami. Najsłabszą drużyną grupy była Tunezja, co było zgodne z przewidywaniami. Ostatecznie zdobyła ona jeden punkt po porażce 2:3 z Argentyną.

Z kim zagrają Polacy w ćwierćfinale?

Sensacyjne rozstrzygnięcia w grupie B sprawiły, że rywalami Polaków w ćwierćfinale będą Francuzi. Wydaje się, że będzie to najbardziej wyrównane spotkanie tej fazy turnieju, ponieważ obie reprezentacje stawiane były w roli głównych faworytów do zdobycia medalu na Igrzyskach. Jedna z nich pożegna się z turniejem już na etapie ćwierćfinału i wierzymy w to, że to Polacy zameldują się w strefie medalowej i pokonają klątwę z kilku ostatnich turniejów olimpijskich. W drugim ćwierćfinale zagrają ze sobą Włosi z sensacyjnymi Argentyńczykami, a zwycięzca tego pojedynku może być ewentualnym rywalem Polaków w półfinale. W pozostałych ćwierćfinałach zmierzą się Rosjanie z Kanadyjczykami oraz Brazylijczycy z gospodarzami imprezy – Japończykami.

Mecze ćwierćfinałowe turnieju siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 zostaną rozegrane 3 sierpnia. Poniżej rozpiska z uwzględnieniem czasu polskiego:.

03.08.2021 godz. 2:00: Kanada – Rosja

03.08.2021 godz. 6:00: Japonia – Brazylia

03.08.2021 godz. 10:00: Włochy – Argentyna

03.08.2021 godz. 14:30: Polska – Francja

Półfinały rozegrane zostaną 5 sierpnia. Pierwszy z nich rozpocznie się o 6:00 czasu polskiego, a drugi o 14:30. Mecz o trzecie miejsce zaplanowano na 07.08 na godzinę 6:30 czasu polskiego, a wielki finał turnieju siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 odbędzie się tego samego dnia o godzinie 14:15. Wierzymy w to, że zagrają w nim biało-czerwoni.