Ogień olimpijski tradycyjnie miał pokonać trasę z Olimpu do Japonii, gdzie latem odbędą się Igrzyska Olimpijskie. Z powodu pandemii koronawirusa przerwano bieg sztafety z ogniem, który zostanie bezpośrednio przetransportowany do Japonii.

sztafeta olimpijska z ogniem

To długa tradycja i piękny zwyczaj na cześć starożytnych sportowców. Po raz pierwszy zapalono znicz podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku. Znicz olimpijski zapalany jest w miejscu organizowania Igrzysk Olimpijskich podczas ceremonii otwarcia. Znicz pali się do końca poszczególnych igrzysk. Co cztery lata sztafeta z ogniem olimpijskim transportuje go z Grecji, a konkretnie z Olimpu aż do miejsca docelowego. 

Wirus zatrzymał ogień

Wirus a igrzyska

Tak miało być i tej wiosny, jednak szalejąca pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany i piękną tradycję. Choć podjęto próbę jego dostarczenia. W marcu ogień olimpijski wzniecono na starożytnym stadionie w Olimpii. Podczas ceremonii nie wpuszczono publiczności, wszystko w obawie przed wirusem, a liczbę uczestników ograniczono do stu. Sztafeta z ogniem wyruszyła, ale nie zdążyła opuścić Grecji. Tamtejszy komitet olimpijski zdecydował, że nie będzie ona kontynuowała swojego biegu, a w Grecji pozostanie do 19 marca. Wtedy to ogień olimpijski zostanie przekazany przedstawicielom organizatora tegorocznych igrzysk w Tokio. 

W Japonii ogień olimpijski się pojawi

Jest i mała, dobra wiadomość. Zwłaszcza dla azjatyckich kibiców. W Japonii ogień będzie jednak podróżował. Według planów, które na razie nie uległy zmianom, ogień olimpijski po dotarciu do Japonii odwiedzi wszystkie prefektury kraju i ponad 850 gmin. Znicz olimpijski ma zapłonąć 24 lipca w Tokio. Igrzyska mają potrwać do 9 sierpnia, a zmagania paraolimpijczyków – od 25 sierpnia do 6 września. Na razie nie ma oficjalnych informacji o możliwej zmianie tej daty. Władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i władze Japonii przekonują, że IO 2020 odbędą się zgodnie z planem, a środki bezpieczeństwa będą na najwyższym możliwym poziomie. 

Ponad 200 polskich sportowców

Skład polskiej kadry na Igrzyska Olimpijskie nie jest jeszcze w stu procentach znany. Nie odbyły się jeszcze wszystkie turnieje i zawody kwalifikacyjne. Wiadomo, że polska delegacja ma przekroczyć liczbę 200 sportowców. Przypomnijmy, że podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku wystartowało 263 sportowców – 103 kobiety i 160. Była to liczebnie trzecia największa grupa w historii polskich startów w Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Więcej zawodników z naszego kraju startowało tylko podczas IO w Moskwie 1980 roku (306) oraz w Monachium w 1972 roku (288).